top of page

Azerbaycan Üniversiteleri Türkiye Resmi Kayıt Ofisi sadece İstanbul'dadır. 

 

Türkiye'nin diğer şehirlerinde şubesi bulunmamaktadır.

 

Denizcilik Meslek yüksek okulları mezunları 1 yılda lisansınızı hızlandırılmış programla tamamlama imkanı bulabilecek ve MYO'larının bazı bölümleri için ise 1 yılda eğitimi tamamlama imkanınız bulunmaktadır.

 

Azerbaycan Egitim Merkezine kayıt olmadan bu bölümlerde tamamlama hakkınız bulunmamaktadır.

 

Azerbaycan Üniversitelerine ön kayıt için Pasaport fotokopisi, İkametgah, Sabıka kaydı, Kimlik fotokopisi,8 adet Arka fon beyaz 4x5 boyutunda Fotograf hazırlamanız gereklidir, diğer Diploma,transkript,sağlık raporu gibi belgelerin teslimi için öğrencilerimize bildirim yapılacaktır. Bu işlem kesin kayıt düşünenler içindir. Kontenjanlar dahilinde yerinizi alabilir garantileyebilirsiniz. Üniversitelerde Kontenjan acılırsa şartlar dahilinde öğrenci alınımı yapılacaktır. Her bölüme yaklaşık %10 türk öğrenci yerleşmektedir. Örnek olarak 300 kişilik bölümde 30 öğrenci alınmaktadır. Lise diplomasına sahip olanlar direk kayıt yaptırabilir, beklemelerine gerek yoktur, ÖSS belgelerini daha sonra teslim edebilirler.

 

Fizik tedavi ve Rehabitasyon bölümü ve Psikoloji, Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, hukuk, kapışılıyor kontenjanı dolduruyor geç kalmayın fazla tutulan bölümlerdir. Fizik Tedavi bölümü mezunu aranıyor, dolgun maaş ve ev araba veriyoruz diyenler kariyer programı uygulayan firmalar denklik aramayan kurumlardan fizik tedavi uzmanları aranıyor teklifler yağıyor. Mezun olanlar da merkezden faydalanabilirler.

 

Öss'den spor - sanat okuyacaklar 145 puan ve üzeri diğerleri en az 165 okuyacakları alan puanı almaları üniversitelerin 185 puan ve üzeri şartları bulunmaktadır. Bu puanların altında kalanlara denklik işlemleri Azerbaycan'da öğrenci dosyaları açıldığı taktirde verilmektedir. ÖSS Puanları 1 yıl için geçerli, SAT1 puanları 2 yıl gecerlidir. Bir diğer yıl kayıt olmaya kalkıştığınızda yine ÖSS'de baraj puanı almalısınız. Azerbaycanda ÖSS olmadan da üniversitelerin şartlı kabulü bulunmaktadır. Azerbaycan Eğitim Merkezi güvencesinde işlemleriniz yapılmaktadır.

 

1.şekil:

 

Türkiye'den Resmi başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

Doktora ve Master Kayıtları en az 4-6 ay önceden Azerbaycan Eğitim Merkezi'ne yapılması gerekiyor.

 

Ön kayıt için Pasaport fotokopisi, İkametgah, Sabıka kaydı, Kimlik fotokopisi, 4 adet Arka fon beyaz 4x5 boyutunda Fotograf hazırlamanız gereklidir. Bu işlem kesin kayıt düşünenler içindir. Kontenjanlar dahilinde yerinizi alabilir, garantileyebilirsiniz.

 

Azerbaycan Bakü'de üniversitemizde 4 yıllık fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü açılmıştır. Kontenjan dahilinde kayıtlarımız sürmektedir. Unutmayalım ki Fizik tedavi okuyanlar, Türkiye'de denklik almış, almamış önemli değildir, dolgun maaş garantisi olmaktadır.

 

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi rektörü sizlerle buluşuyor. Azerbaycan'da eğitim almak isteyen işletme, ekonomi, uluslararası ekonomi ilişkileri, pazarlama, uluslararası ticaret, istatistik, bilgisayar uygulamalı ekonomi okumak isteyen öğrencilerimize bilgilerini ve tecrübelerini anlatacak, sormak istediklerinizi sorabilecek, Azerbaycan'da yaşayan ve öğrenim gören öğrencilerimizden bilgiler edineceksiniz, randevu için Azerbaycan Eğitim Merkezini 0212 244 66 00'No'lu telefonundan aramanız yerinizi ayırtmanız gerekmektedir.

 

Azerbaycan'da eğitimin tüm diğer Türk devlet ve topluluklarına göre çok ileri seviyede olduğu bologno kriterlerini uygulamaya başlamış dünyanın sayılı üniversiteleri arasında neft akademi girmiştir.

 

Azerbaycan'da üniversiteye kayıtta devam edecek öğrenciler, Yabancı uyruklu öğrencilerden ABD doları olarak tahsil edilmektedir. Yıllık harç üçretleri Öğrenci tarafından üniversiteye ödenen paranın % 10'u rektörlük fonuna, % 10'u Cumhurbaşkanlığına, % 20'si tahsil nazırlığına (eğitim bakanlığı), % 60'ı da kayıt yapılan üniversiteye aktarılmaktadır.

bottom of page