top of page

FAALİYETLERİMİZ

Nisan 2019 – Azerbaycan tanıtımı yapacak öğrencilere destek verilmiştir.

 

Sosyal medya üzerinden bize ulaşan, Türkiye’deki farklı okul ve üniversitelerde Azerbaycan tanıtımı yapacak olan öğrencilere gerekli destekler yapılmıştır.

Mart 2019 – “Dostluk ve Kardeşlik” temalı yorum ve paylaşım yarışması yapıldı.

 

Sosyal medya hesabımızda “Dostluk ve Kardeşlik” temalı yorum ve paylaşım yarışması yapılmış ve kazanan 5 kişiye Azerbaycan halısı (dekoratif), Azerbaycan çayı, kitap ve süs eşyası hediye edilmiştir. 

Mart 2019 – Azerbaycan Kültür Bakanlığı ‘’Nesimi’yi Anma Yılı” İstanbul Açılışı katılımı.

2019 “Nesimi’yi Anma Yılı” programları çerçevesinde 7 Mart Perşembe günü İstanbul’da Türk Edebiyat Vakfı’nın merkezinde, Azerbaycan Kültür Bakanı Sn. Ebülfes Karayev’in katılımlarıyla düzenlenen İstanbul açılış programı katılımı.

Ocak 2019 – Şiir Yarışması

 

Sosyal medya hesaplarımızdan duyurularak “Azerbaycan” temalı bir şiir yarışması düzenlenmiş ve kazananlara, özel ambalajında Azerbaycan çayları hediye edilmiştir.

 

 

Aralık 2018 – Fotoğraf Yarışması

 

Sosyal medya hesaplarımızdan duyurularak “Azerbaycan” konulu fotoğraf yarışması düzenlenmiş ve 5 kazanana Haydar Aliyev’in hayatını anlatan kitap hediye edilmiştir.

26 Kasım 2018 Azerbaycan Türkiye Büyükelçiliği Ziyareti

Azerbaycan Kültür Bakanlığı Türkiye Temsilciliği Direktörü Sn Nurlana Çakmak, Azerbaycan Türkiye Büyükelçisi Sn Hazar İbrahim'i makamında ziyaret etti.

15 Kasım 2018 Kitap Gönderimi

Azerbaycan Kültür Bakanlığı'nın Türkiye Temsilciliği olarak, Diyarbakır Yenişehir Mesleki Eğitim Merkezine Azerbaycan edebiyatına ait kitaplar göndererek katkı sağladık.

10 -18 Kasım 2018  37. Tüyap Kitap Fuarı Katılımı

Azerbaycan Kültür Bakanlığının 37. Tüyap Kitap Fuarı standında düzenlediği etkinliğe kültür temsilcimiz Sn. Nurlana Çakmak iştirak etmiştir ve temsilcilik olarak  sosyal medya, tanıtım filmi ve basın konularında katkı sağlanmıştır.

Ağustos - Kasım 2018 Tanıtım Faaliyetleri 

 

Temsilciliğimizin kurululduğu 2016 yılından itibaren yaptığı faaliyetler, etkinlikler ve basın çalışmalarını derlediğimiz 2016, 2017 ve 2018 Faaliyetler  videoları hazırlanmış ve farkli mecralarda paylasilmaktadir.

 

Temmuz 2018  Tanıtım Faaliyetleri

 

Profesyonel sosyal medya tanıtımları başlatılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda geniş kitlelere ulaşılmakta ve başarılı geri dönüşler alınmaktadır.

 

Mayıs 2018 Azerbaycan Kültür Bakanlığı Resmi Türkiye temsilciliğiyiz. 

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığının bölünmesinden dolayı 2018 Mayıs ayından itibaren; Azerbaycan Kültür Bakanlığı'nın Türkiye Temsilciliği olarak faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

 

2 Mayıs "Etno-caz Gecesi"  Grand Pera Tiyatro Salonu - Azerbaycan Müzik Şöleni

 

Azerbaycan Müzik Şöleni, 2 Mayıs’ta Etno Caz Gecesi ile final yapmıştır. Azerbaycan müziğinde önemli bir yeri olan caz, Grand Pera Tiyatro Salonu’nda farklı sanatçı ve topluluklar tarafından izleyicilere sunulmuştur. Azerbaycan’ın milli enstrümanlarıyla geleneksel cazı harmanlayan Elçin Şirinov, Enver Sadıqov ve Arslan Növresli, topluluklarıyla birlikte konukları şaşırtacak performanslara imza atmışlardır.
 

28 Nisan "Muğam Gecesi" Grand Pera Tiyatro Salonu - Azerbaycan Müzik Şöleni
Temsilciliğimiz tarafından  “Azerbaycan Müzik Şöleni” kapsamında düzenlenen ve  Azerbaycan’ın folklorik ritimlerini taşıyan, kökleri çok eskilere dayanan  "Muğam Gecesi" düzenlenmiştir. Azerbaycan’ın “Milli Müziği” olarak kabul edilen Muğam  müzikseverler tarafından oldukça beğenilmiştir. Bu özel gecemizde  Sahib Paşazade, Sebuhi İbayev ve Nigar Şabanova, Muğam’ın önemli enstrümanlarından tar, kemençe, ut, balaban, nağara, tütek, kaval ve keman eşliğinde konuklara enfes bir müzik ziyafeti sunmuşlardır.

25 Nisan "Yerli Klasik Gecesi"  Grand Pera Cercle d'Orient Salonu - Azerbaycan Müzik Şöleni

Azerbaycan Kültür Bakanlığı Türkiye Temsilciliği tarafından düzenlenen şölenin ilk konserinde sahne alan Samir Caferov, Afaq Abbasova ve Nergiz Aliyeva, Azerbaycan’ın ünlü şarkılarını seslendirdi. Beyoğlu'nda Grand Pera Cercle d'Orient Salonu'nda başlayan şölene yoğun ilgi gösterilirken, Azerbaycan Kültür Bakanlığı Türkiye Temsilcisi Nurlana Çakmak, “Müzik, toplumları ortak noktada buluşturan önemli bir sanattır. Biz de Türkiye ile Azerbaycan arasında bir müzik köprüsü kurmak istedik. Bunun ilk adımını da bu şölen ile atıyoruz. Türk kardeşlerimizi müziğimizin büyülü ritimlerine bekliyoruz” dedi.

25 Nisan - 28 Nisan -2 Mayıs "Azerbaycan Müzik Şöleni"  Konser Etkinliği

Azerbaycan Müzik Şöleni, üç gün boyunca İstanbullulara müzik ziyafeti sunmuştur. Azerbaycan’ın ünlü sanatçıları, ülkelerinde popüler olan Muğam, Yerli Klasik ve Etno-caz’ın en güzel örneklerini sergileyeceklemiştir. Konserler; 25 Nisan (Yerli Klasik), 28 Nisan (Muğam) ve 2 Mayıs’da (Etno-caz), Beyoğlu’nda bulunan Grand Pera Tiyatro ve Grand Pera Cercle D'orient Salonlarında gerçekleşmiştir.

27 Şubat - 5 Mart “Sen de Azerbaycanı Gör” Fotoğraf Sergisi - Akatlar  Kültür Merkezi (Beşiktaş)

Beşiktaş Belediyesi bünyesinde yer alan “ Akatlar Kültür Merkezi'nde” Azerbaycan’ı tanıtım faaliyetleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz “Sen de Azerbaycan’ı Gör” adlı fotoğraf sergimiz 27 Şubat- 5 Mart 2018 tarihleri arasında ziyarete açık kalmıştır.

3-12 Ocak 2018 “Sen de Azerbaycanı Gör” Fotoğraf Sergisi - Yaşar Kemal Kültür Merkezi (Sarıyer)

Sarıyer Belediyesi bünyesinde yer alan “ Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde” Azerbaycan’ı tanıtım faaliyetleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz “Sen de Azerbaycan’ı Gör” adlı fotoğraf sergimiz 3-12 Ocak 2018 tarihleri arasında ziyarete açık kalmıştır.

 

1-10 Aralık 2017  “Sen de Azerbaycanı Gör” Fotoğraf Sergisi - Cemil Candaş Kültür Merkezi (Şişli)

 

Azerbaycan’ı tanıtım faaliyetleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz “Sen de Azerbaycan’ı Gör” adlı fotoğraf sergimiz 1-10 Aralık tarihleri arasında “Cemil Candaş Kültür Merkezi'nde”  sergilenmiştir.Sergi sanatseverler tarafından büyük ilgi görmüştür.Bunun yanı sıra insanların Azerbaycan'ın önemlii merkezleri hakkında fikir sahibi olmalarını sağlamıştır.

Aralık 2017, Skylife Dergisi

Skylife dergisi Aralık sayısında Azerbaycan'ın önemli yerlerine ve zengin mutfağına yer verdi.

16-30  Kasım  2017 “Sen de Azerbaycanı Gör” Fotoğraf Sergisi - Biz Cevahir Haliç Avm

 

Azerbaycan’ı tanıtım faaliyetleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz “Sen de Azerbaycan’ı Gör” fotoğraf sergimiz 16-30 Kasım tarihleri arasında “Biz Cevahir Haliç Avm” de sergilenmiştir.Sergimiz avm bünyesinde misafirler tarafından yoğun ilgi görmüştür.

 

4-12 Kasım 2017 “Tüyap Kitap Fuarı”  Katılımı

 

Bu yıl 36'ncısı düzenlenen “Tüyap Kitap Fuarına” Azerbaycan Türkiye Turizm Temsilcisi Sn. Nurlana Çakmak'ta katılım sağlamıştır.Azerbaycan Edebiyatı adına açılan standa temsilcilik olarak gerekli destek sağlanmıştır.

 

1-15  Kasım  2017 “Sen de Azerbaycanı Gör” Fotoğraf Sergisi - Bahçelievler Belediyesi  Nurettin Topçu  Kültür Merkezi

Azerbaycan’ı tanıtım faaliyetleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz “Sen de Azerbaycan’ı Gör” fotoğraf sergimiz 1-15 Kasım tarihleri arasında “Bahçelievler Belediyesi Nurettin Topçu Kültür Merkezi'nde” kapılarını ziyaretçilerine açmıştır.

12-26 Ekim 2017 “Sen de Azerbaycanı Gör” Fotoğraf Sergisi - Göktürk Kültür Merkezi

Azerbaycan’ı tanıtım faaliyetleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz “Sende Azerbaycan’ı Gör” fotoğraf sergimiz Göktürk Kültür Merkezi'ne taşınmıştır.Sergimiz halktan yoğun ilgi görmüştür.

Ekim 2017, Basın Gezisi- Food And Travel- Tempo Travel Dergisi

Temsilcilik tarafından düzenlenen basın turu sonucunda Food and Travel ve Tempo Travel dergilerinin Ekim sayılarında Azerbaycana ait bilgilere yer verilmilştir.

26 Eylül 2017, AZBTT Direktörü, Sn. Nurlana Çakmak Basın Röportajı

Anadolu Ajansı ile gerçekleştirilen röportajda, Sn. Nurlana ÇAKMAK ''Azerbaycan’da Türk turizmcilerin yatırımları önemli bir hacme sahip. Her alandaki yakınlığımız bu süreçte Türkler için önemli bir avantaj. Burada sizleri çok seven ve ağırlamaktan mutluluk duyacak kardeşleriniz var."

diyerek Azerbaycan'ın Türk yatırımcı ve turi̇stleri̇ beklediğini duyurdu.

 

Ağustos 2017, Televizyon Programı Melahatli Sohbetler

Azerbaycan'ın milli kanalında yer alan Melahatli Sohbetler programına Temsilcilik adına katkı sağlanmıştır.

28-30 Temmuz 2017, Basın Gezisi- Bakü

Seyahat ve gurme üzerine  yazan Türkiye yazılı basınından  6 gazetecinin, AZBTT Basın Danışmanı eşliğinde Türkiye'den Bakü'ye gönderilmesiyle bir basın gezisi gerçekleştirilmiştir. Gezi sonrasında Türkiye'nin en önemli basın mecralarında kapsamlı haber yapılacaktır.

 

 

15 Haziran 2017,Uluslararası İstanbul Turizm Filmleri Festivali Katılımı

14 – 17 Haziran tarihleri arasında Uluslararası İstanbul Turizm Filmleri Festivali kapsamında 15 Haziran'da Mercure Istanbul City Bosphorus Hotel'de gerçekleştirilen Azerbaycan Gecesi'ne iştirak edilmiştir. Geceye sinema sektöründen çok sayıda yerli ve yabancı konuk katılmıştır.

 “Sen de Azerbaycan’ı Gör” sloganı ile yaptığımız çalışmalar kapsamında temsilciliğimiz tarafından hazırlanan kısa tanıtım filmi gecede gösterilmiştir. 

Azerbaycan’ın tanıtılması için hazırladığımız ve büyük ilgi gören fotoğraf sergimiz de gecede konuklarla paylaşılmıştır.

 

 

26 Mayıs 2017, "Sen de Azerbaycan'ı Gör" Fotoğraf Sergisi- Santralistanbul

Azerbaycan’ ı tanıtım faaliyetleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz “Sen de Azerbaycan’ ı Gör” fotoğraf sergimiz Bilgi Üniversitesi-Santralistanbul Kampüsü'ne taşınmıştır. 12 Haziran' a kadar devam edecek olan  sergiye üniversite öğrencileri ve akademisyenlerinin yanı sıra halktan da  büyük ilgi gösterilmiştir.

 

Mayıs 2017, Dış Mekan Tanıtımları

Azerbaycan Türkiye  Turizm Temsilciliği olarak  Azerbaycan’ın  tanıtım faaliyetlerine İstanbul’dan sonra İzmir de devam etmekteyiz.

İzmir’in en işlek caddelerinden birinde merkezi noktadaki binaların giydirilmesi temsilciliğimiz tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

Mayıs 2017, Basın Gezisi / Azerbaycan Özel Haberi

Türkiye yazılı medya sektöründen, moda, hayat ve stil üzerine yayınlar yapan önde gelen dergilerinde Azerbaycan hakkında geniş kapsamlı haberler yayınlanmıştır.

10 Nisan 2017,AZBTT Direktörü, Sn. Nurlana Çakmak Basın Açıklaması

Azbtt Direktörü Sn. Nurlana Çakmak 16 Nisan 2017'de yapılacak olan 2017 Türkiye Anayasa Değişikliği Referandumu ile ilgili basın açıklaması yapmıştır. Bu referendum normal bir EVET’ten çok, Türkiye’nin ve Türk Dünyasının önlenemez yükselişinin mühürü olacaktır. ‘Yaşasın Güçlü Türkiye, Yaşasın Cumhurbaşkanımız ve onun yol arkadaşları, Yaşasın Türk Dünyası!’ diyerek herkesi ve Azerbaycan kökenli bütün Türkleri oy vermeye çağırmıştır.

 

16 Mart 2017,AZBTT Direktörü, Sn. Nurlana Çakmak Basın Röportajı- Turizm Yatırım Dergisi

 

Turizm profesyonellerinin ilgi alanını oluşturan, yatırımlar, tedarikçi-işletmeci ilişkileri vb. gibi konular ele alınarak, sektörle ilgili araştırma, inceleme ve son eğilimlere yer veren Turizm Yatırım Dergisi ile yapılan röportajda Sn. Nurlana Çakmak geçmişten günümüze Azerbaycan'ın turizm alanında gösterdiği gelişmeler ve turizm yatırımları  hakkında bilgi vermiştir.

 

3-5 Mart 2017, Basın Gezisi- Bakü

Türkiye yazılı medya sektöründen moda,hayat ve stil üzerine  yazan 5 gazetecisinin, AZBTT Basın Danışmanı eşliğinde Türkiye'den Bakü'ye gönderilmesiyle bir basın gezisi gerçekleştirilmiştir. Gezi sonrasında Türkiye'nin en önemli basın mecralarında kapsamlı haber yapılacaktır.

16 Şubat 2017, World Tourism Forum 2017-Global Meetings Katılımı

 

İstanbul Kongre Merkezi’nde bu sene üçüncüsü düzenlenen ve dünya çapında liderlerin katılımıyla turizmin geleceğinin tartışılacağı World Tourism Forum 2017 Global Meetings ‘e katılım sağlanmıştır.

Azerbaycan turizmine yatırım merakı olan kişilerle ve diğer önemli şirketlerle b2b ve b2c görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

 

9 Şubat 2017," Sen de Azerbaycan'ı Gör" Fotoğraf Sergisi

Azerbaycan’ı tanıtım faaliyetleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz “Sende Azerbaycan’ı Gör” fotoğraf sergimiz Astoria Avm’ye taşınmıştır. İki ay süreyle Astoria Avm de kalacak olan sergiye halktan ilgi  büyük gösterilmiştir.

 

26 Ocak 2017, EMITT 2017 Turizm Fuarı Katılımı-İstanbul

Turizm acentaları, oteller, organizasyon firmaları, üretici firmaların ve turizm ve etkinlik yönetimi anlamında ürün ve hizmet desteği sunabilecek birçok firmanın katılımıyla düzenlenen Tuyap Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Emitt 2017  Turizm ve Seyahat Fuarı’na  katılarak Azerbaycan tanıtım standının yanı sıra ileride yapılacak organizasyonlarda bağlantı kurabilmek amacıyla katılımcı firmalar da ziyaret edilmiş ve iletişim kurulmuştur.

25 Ocak-8 Şubat 2017 “Sen de Azerbaycanı Gör” Fotoğraf Sergisi

İbb Kültür Aş işbirliğiyle ile Topkapı Türk Dünyası Kültür Evi’ne taşınan “Azerbaycan” Fotoğraf sergisinin 25 Ocak 2017 de Sn Nurlana Çakmak tarafından resmi açılışı gerçekleştirilmiştir. Açılışa yerli ve Azerbaycan basınından büyük ilgi gösterilmiştir.

16-22 Ocak 2017 “Azerbaycan” Fotoğraf Sergisi

Temsilciliğimiz tarafından düzenlenen “Azerbaycan” Fotoğraf Sergisinin açılışı 16 Ocak 2017 de  Yenikapı Metro İstasyonu Sergi Alanın’nda Azerbaycan Turizm Temsilciliği Yönetici Direktörü Nurlana Çakmak tarafından gerçekleştirilmiştir. İbb Metro Aş işbirliğiyle düzenlenen sergiye İstanbul İl Kültür Turizm Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Yusuf Batur ve Kültür Aş İdari işler Müdürü Salih Doğan’ın yanısıra halktan da pek çok katılım sağlanmıştır.

13 Aralik 2016, Azerbaycan Kültür Ve Turizm Bakanlığı İş Toplantısı Katılımı

 

Azerbaycan Türkiye Turizm Temsilciliği Yönetici Direktörü Sn. Nurlana Çakmak 11-17 Aralık 2016 tarihleri arasındaki  İş Gezisi esnasında, Azerbaycan Sağlık ve Termal Turizme Destek Birliği Başkanı Ruslan Quliyev’in davetiyle gerçekleşen görüşmeye  iştirak etmiştir. 2017 yılı için Türkiye’de yapılacak görüş, seminer ve diğer organizasyonlara da temsilcilik tarafından destek verileceği bildirilmiş olup , ortak yapılacak işler müzakere edilmiştir. Azerbaycan tanıtımına katkı sağlanması için Sn. Nurlana Çakmak önerilerde bulunmuştur.

 

11-17 Aralık 2016 tarihleri arasında Azerbaycan Türkiye Turizm Temsilciliği Yönetici Direktörü Sn. Nurlana Çakmak , Türkiye Cumhuriyeti  Azerbaycan Büyükelçisi Sn. Erkan Özoral ile görüşerek faaliyetlerimiz hakkında bilgi vermiş ve yapılacak etkinliklerle ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunmuştur.

9 Aralik 2016, Kiş Turizminde Son Gelişmeler Paneli  Katilimi

 

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin  ev sahipliği yaptığı “Kış Turizminde Son Gelişmeler” paneline iştirak edilmiştir.  Temsilciliğimizin desteğiyle Şahdağ Otelleri temsilcisinin panele katılımı sağlanmıştır. Panelde Türkiye’deki kayak destinasyonlarına alternatif olarak Azerbaycan kayak destinasyonları hakkında Şahdağ Otelleri Temsilcisi bilgi vermiştir.

29 KASIM 2016, “Türk Hava Yolları, Istanbul B2B Görüşme ve Workshop” Etkinliği Katılımı

 

29 Kasım 2016  tarihinde THY- Bakü Ofisi’nin Hilton İstanbul Bosphorus Otel de  gerçekleştirdiği “Türk Hava Yolları, Istanbul B2B Görüşme ve Workshop” etkinliğinde  temsilcilik tarafından sunum gerçekleştirilmiş ve Azerbaycanın turizm potansiyeli hakkında bilgiler verilmiştir.

9 Kasım 2016 : Atatürk’ü Anma Töreni

Macaristan Başkonsolosluğu ve Marmara Grubu Vakfı’nın ortaklaşa düzenlemiş olduğu, Azerbaycan Atatürk Merkezi Başkanı, Azerbaycan Millet Vekili,Akademik Nizami Caferov'un da misafir konuşmacı olarak katıldığı Atatürk’ü Anma Törenine iştirak edilmiştir.

8 Kasım 2016 : AZBTT Direktörü, Sn. Nurlana Çakmak Basın Röportajı- Sözcü Gazetesi

Sözcü Gazetesi  ile gerçekleştirilen röportajda,  Sn. Nurlana Çakmak  Azerbaycan'ın turizm potansiyeli ve iki ülke arasındaki kültürel bağlılıklar üzerine konuşmuştur.

28 Eylül 2016 : Azerbaycan Yemek Günleri –“Gardaş Sofrası”

Swiss Hotel The Bosphorus İstanbul’da  gerçekleştirilen  etkinliğe Türkiye’nin önde gelen basın mensupları, köşe yazarları ve televizyon sunucularının yanı sıra Seyahat Acentaları katılım sağlamıştır.Azerbaycan yemeklerinin görsel bir şölen eşliğinde tanıtılması ve yapılan çekimler ile yazılı ve görsel basında geniş yer edinmiştir. Etkinlik sonrası Türk yazılı, görsel ve internet medyasında etkinlik haberleri  yayımlanmıştır.

Eylül 2016- Basın Gezisi/ Atlas Dergisi Azerbaycan Özel Haberi

Türkiye yazılı basınından Doğan Dergi Grubu üyelerinin Bakü ve Gence'ye gönderilmesiyle bir basın gezisi gerçekleştirilmiştir. Gezinin akabinde Atlas Dergisi’nin Eylül 2016 sayısında  14 sayfalık kapsamlı bir haber yayımlanmıştır.

21 Haziran 2016, AZBTT Direktörü, Sn. Nurlana Çakmak Basın Röportajı- Anadolu Ajansı

Anadolu Ajansı tarafından gelen davete istinaden Sn. Nurlana Çakmak ağırlıklı olarak Azerbaycan Hükümeti'nin turizm sektörü alanında yapmış olduğu son atılımlar üzerine Anadolu Ajansı muhabiriyle söyleşide bulunmuştur.

09 Haziran 2016, Basın Duyurusu- (Almanya Parlamentosu'nda Sözde Ermeni Soykırımı'na ilişkin yapılan oylama hakkında AZBTT Direktörü, Nurlana Çakmak'ın Görüşleri)

Azerbaycan Türkiye Turizm Temsilciliği Yönetici Direktörü Sn. Nurlana Cakmak'ın konu hakkındaki görüşleri Anadolu Haber Ajansı tarafından yayınlanmış ve haber ulusal gazetelere dağıtılmıştır.

29 Mayıs-5 Haziran 2016- Dış Mekan Medya Tanıtımı-Formula 1 Billboardları

Formula Grand Prix ile ilgili duyuru amaçlı billboardlar gösterilmiştir.

200 cm*350 cm boyutlarında oluşturulan billboardlar İstanbul genelinde yüksek  görünürlüğü olan  50 farklı noktada gösterilmiştir. 

13-15 Mayıs 2016 Basın Gezisi- Bakü

Türkiye yazılı medya sektöründen 8 gazetecinin, AZBTT Basın Danışmanı eşliğinde Türkiye'den Bakü'ye gönderilmesiyle bir basın gezisi gerçekleştirilmiştir. Gezi sonrasında aşağıda detayları bulunduğu üzere Türkiye'nin en önemli basın mecralarında, 6 farklı ve kapsamlı haber yapılmıştır.

21-24 Nisan 2016, Travel Expo Katılımı-Ankara

Tatil ve seyahatle ilgili tüm seçenekleri sunan Travel Expo Ankara Fuarına iştirak edilmiştir. 

7-9 Nisan 2016, Azerbaycan Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı Katılımı

Türkiye Temsilcilik Ofisi'nden 5 kişi katılım göstermiştir.

Fuar katılımcıları ziyaret edilerek Türkiye Turizm Temsilciliği tanıtılmıştır. Gelecek aktivitelerimiz için kurulabilecek işbirliği imkanları görüşülmüştür.

17 Mart 2016,  ACE OF MICE Katılım

Turizm acentaları, oteller, organizasyon firmaları, üretici firmaların ve turizm ve etkinlik yönetimi anlamında ürün ve hizmet desteği sunabilecek birçok firmanın katılımıyla düzenlenen etkinliğe katılarak Azerbaycan tanıtım standının yanı sıra ileride yapılacak organizasyonlarda bağlantı kurabilmek amacıyla katılımcı firmalar da ziyaret edilmiş ve iletişim kurulmuştur.

14 Mart 2016- Canlı Yayın Röportajı-  Bloomberg TV

Kanal ağırlıklı olarak ekonomi sektörü üzerine yayınlar yapmaktadır. Canlı yayın konuğu olarak “Fokus” programına katılan Nurlana Cakmak Azerbaycan'ın turizm potansiyeli ve iki ülke arasındaki kültürel bağlılıklar üzerine konuşmuştur.

29 Şubat 2016: Temsilcilik Açılışı

InterContinental Otel'de açılış kapsamında basın toplantısı ve açılış kokteyli düzenlenmiştir.

Basın Toplantısı'na 15 haber ajansı katılmıştır.

Açılış İhlas Haber Ajansı (IHA) tarafından canlı olarak yayınlanmıştır. Diğer önde gelen Türk haber kuruluşları ise açılış haberinin tüm ulusal haber kanallarına dağıtımını yapmışlardır.

Basın toplantısının ardından gelen Açılış Kokteyli'ne Türk iş ve bürokratik dünyasından birçok isim katılım göstermiştir.

Etkinlik sonrası Türk yazılı, görsel ve internet medyasında 156 ayrı haber yayınlanmıştır.

bottom of page