top of page

Azerbaycan Kültür Temsilciliği

Türkiye Yönetici Direktörü, Nurlana Çakmak

Hakkımızda

Azerbaycan Türkiye Kültür Temsilciliği, Azerbaycan Kültür  Bakanlığı'nın Türkiyedeki ilk resmi Kültür Tanıtım Ofisi olarak faaliyetlerine, 29 şubat 2016 tarihinde resmi açılış töreniyle başlamıştır. Azerbaycan Türkiye Kültür Temsilciliği, Azerbaycanın yurtdışında açmış olduğu dördüncü temsilciliktir. 

 

Sen de Azerbaycan'ı Gör” sloganıyla yola çıkan Azerbaycan Kültür Türkiye Temsilciliği'nin amacı; “ Azerbaycan ile Türkiye arasında mevcut olan ilişkileri daha üst seviyeye çıkarmak ve devlet desteğiyle, Azerbaycan  tanıtımını Türkiye'de daha büyük halk kitlelerine ulaştırmaktır.” Kardeş Türkiye'mizde yaşayan insanlara Azerbaycan'ın kültür imkânları ile ilgili daha fazla bilgi aktarmak ve Türkiye'de yaşayan halkın Azerbaycan'a gelmesini sağlamak esas amacımızdır.

 

Türkiye, özellikle İstanbul dünyaya açılan bir kapıdır. Burada açılan turizm temsilciliğimiz sayesinde hem Türkiye'den insanların Azerbaycan'a gelip görmesini kolaylaştıracak imkanlar sağlamak, hem de Azerbaycan'ı çeşitli etkinliklerle Türkiye'de tanıtarak insanların Azerbaycan'a gitmesini cezbetmek amacıyla Azerbaycan Türkiye Kültür Temsilciliği Kurulmuştur.

Azerbaycan'ı bir baştan diğer başa gezip anlayacak, aynı dili, aynı duyguları paylaşacak, Azerbaycanlıları yürekten anlayıp sevecek, dünya varoldukça bu maneviyatı asla kaybetmeyecek, bu yakınlığın, akrabalığın karşılaştırılabileceği bir kurum yaratmak için Azerbaycan Kültür Temsilciliği Hizmete girmiştir.

Sen de Azerbaycan’ı gör diyerek herkesi Azerbaycan’ı görmeye davet ediyoruz.

bottom of page