top of page

İklim

 

Büyük bölümü subtropikal iklim kuşağında bulunan Azerbaycan'ın farklı bölümlerinde farklı iklim tipleri görülmektedir. Ilıman bir iklime sahip olan ülkede, kış ayları ülkenin yüksek kesimlerinde kar yağışlı geçerken, Hazar çevresinde yağmur görülür. Yazın hava kuru ve sıcaktır. Turistik ziyaretler için en iyi dönem Nisan ve Ekim ayları arasıdır. Ülkede ortalama sıcaklık +15°C iken, dağlık kesimlerde ise bu rakam 0°C'ye düşmektedir. Temmuz'da ortalama sıcaklık yüksek kesimlerde +5 derece ile alçak kesimlerde +27 derece aralığında seyrederken, Ocak aylarında sıcaklık -10 ile +3 derece seviyelerinde seyreder.

Dünya üzerinde yaşanan 11 iklimin 9'una ev sahipliği yapan Azerbaycan hem yaz turizmi hem de kış turizmi için elverişlli iklimsel çeşitliliğe sahiptir. Bu yönüyle tatil severler Azerbaycan'da yaz aylarında Hazar Denizi'nin altın kumlu plajlarının keyfini yaşarken, kış aylarında Kafkasların eteklerinde eşsiz bir kayak deneyimi yaşayabilirler.

 

Bitki Örtüsü

 

Azerbaycan'ın bitki örtüsü zengin bir çeşitliliğe sahip. Kafkaslara özgü çok sayıda bitki örneğine Azerbaycan'da rastlamak mümkün. 240'ı yalnızca bu yöreye özgü olmak üzere toplamda 4500 civarı türe ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin Karabağ lalesi, Hazar safranı, kızılçam ve diğer birçok bitki türü yalnızca Azerbaycan'da yetişmektedir.

 

Fauna

 

Zengin bitki örtüsünün yanısıra Azerbaycan aynı zamanda devlet tarafından koruma altına alınmış çok sayıda doğal alana sahiptir. Topraklarının yüzde 10'undan fazlasına denk gelen yaklaşık 300,000 hektarlık alan 8 ulusal parkta 12,000'in üzerinde hayvan türü barınmaktadır. Bu doğal alanlar yabani tavşan, kurt, tilki, çakal ve ceylanlara ev sahipliği yapmaktadır. Kura ve Asya vadilerini yaban domuzlarını, karacaları ve porsukları barındırmaktadır. Dağlarda alageyiklere, dağ keçilerine, vaşaklara, yaban koyunlarına ve hatta leoparlara rastlamak mümkündir. Özellikle kuş gözlemcileri için bir cennet niteliğindedir. Keklik, orman tavuğu, sülün, ördek ve kuğuların yanısıra çok nadir kuş türleri de Azerbaycan faunasında bulunmaktadır. Kışın göç eden pelikan, balıkçıl, flamingo ve karabatak gibi su kuşlarına yaygın olarak rastlamak mümkündür.

bottom of page