top of page

Kaplıca ve Sağlık Turizmi:  

Azerbaycanda 1000 e kadar mineral su vardır. Naftalan denilen ve dünyada sadece Azerbaycanda bulunan petrol karışımlı çamursu bir madde başta sinir sistemi olmak üzere deri, cilt, kadın hastlıkları ve bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Azerbaycanda tedavi nitelikli sanatoryumların çoğu Apşeron yarımadasındadır.  Zenginliğine göre Azerbaycan toprağı "mineral sular müzesi" olarak adlandırılır. Dünyada tanınmış "Karlovi Vari" sularından hiç de geri kalmayan sıcak ve mineral kaynaklar - İstisu Mucizevi sularından biri de Masallı kentinten 10 km mesafede olan ‘'İstisu'' sağlık kompleksidir.

 

Aynı zamanda Dünyada tek olan ve bilinen eşi bulunmayan Nahçivan daki Tuz Dağını diğerlerinden ayıran en önemli iki özellikten birincisi tuz mağarasına girişin dümdüz olması yola paralel olarak girilip her hangi bir zorluk yaşanmaması..Astım ve nefes darlığına nerdeyse kesin çözüm olan mağarayı diğerlerinden ayıran en önemli ikinci özellik ise mağaranın sıcaklık oranı.. Mağaradaki ısı yaz ve kış hiçbir dış etken klima vs. olmaksızın sürekli 18 ile 20 derece arasında kalıyor..  Mucizevi bir şekilde sürekli normal oda sıcaklığında bulunan tuz dağı mağarası bu sebeple de tercih ediliyor.. Nahcıvan'a 14 kilometre uzaklıktaki Tuz Dağı Fizyoterapi Hastanesi'nde günde 250 hasta kabul ediliyor. Muayenehane, yatakhane ve istirahathane olmak üzere 3 bölümden oluşan hastanede, dinlenme odaları, kitap okuma odaları, lavabo bölümleri yer alıyor.

Misafirlerine nerede ise sınırsız hizmet sunan Duzdağ Hotel Kadınlar, çocuklar ve erkekler ayrı ayrı bölümlerde belli saatlerde ayrı ayrı tedavi ediliyor. Hastalar, kendileri için ayrılan bu bölümlerde sabah saat 11.00'e kadar hem dinleniyor hem de kitap ve gazete okuyor değişik aktivitelerde bulunuyor..Bu sırada ışıklar söndürülüyor ve sabaha kadar hastaların havadaki iyodu teneffüs etmeleri sağlanıyor..

 Hastalarla özel ilgilenen onlarca doktor ve hemşire otelde sağlık hizmeti veriyor..Otele gelen hastalarda 100 de 90 oranında bir iyileşme gözlemleniyor..

 

Tuzdağı oteline gidiş ise son derece kolay Azerbeycan hükümeti ülkeye girişte Türkiye den gelenlere kolaylık sağlamakta vize vs. gibi problemler çıkarmamakta.. Nahçıvan a gitmek için kara yolunu tercih edenler Iğdır sınır kapısından geçmekte hava yolu ile ise İstanbul Nahçivan uçak seferlerini kullanabiliyor.. Rezervasyon yaptırarak gelen hastaların hava alanından yada sınır kapısından Tuz Dağına ulaşımı konusunda hiçbir sorun yaşamaması sağlanıyor..

Çok lüks olan otelin fiyatları ise her şey dahil olmak üzere çok uygun ve ekstra talepleri olmayan hastalar nerede ise otele verdikleri ücretin dışında para harcamıyor.. Çünkü otel yemek vs. gibi temel ihtiyaçların hepsini kendi bünyesinden karşılıyor..

Bakü yarımadasındaki Surahanı ve Şıh, Deveçi bölgelerinde Galaaltı (Diğer bir şifalı su sağlık merkezi ise Şabran kentinden 20 km mesafede olan ‘'Galaaltı'' kompleksidir. ‘'Galaaltı'' ismindeki bu maden suyu köyün üst kısmında, dağın eteğindeki ormanda 1969 yılında bulunmuştur. Bu su içerdiği maddelerden dolayı bir çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Taşeritici özelliğe sahiptir ve iltihaplanmaya karşı da etkilidir. Bu özelliklerinden dolayı ‘'Galaaltı'' maden suyu safra kesesinde, böbreklerde, idrar kesesi ve idrar yollarında ortaya çıkan taşların eritilmesinde, aynı zamanda karaciğerin, böbreklerin , idarar kesesinin , mide ve bağırsaktakı iltihap hastalıklarının tedavisinde iyi sonuçlar vermektedir.

Büyük Kafkas dağlarının eteklerinde, deniz seviyisinden 700 m yükseklikte yerleşen ‘'Galaaltı'' sağlık kompleksi 1976 yılından itibaren faaliyet göstermektedir. Yer altından çıkan şifalı sularla tedevi yapılan bu sağlık kompleksinde konaklama yerleri mevcuttur. Eskiden yerli insanlar bu suya ‘'Naftu'' yani ‘'Petrollü su'' diyorlardı. Bu su keskin kokusu ve tadı ile seçiliyor. ‘'Galaaltı'' maden suyu ile ilgili Prof.Dk Elişir Musayevin dedikleri de dikkat çekmektedir. ‘' Burada dağ ve deniz havası bir – birine karışıyor ve rütubet yok. Her taraftan ormanlarla çevrelenmiştir. Öncelikle böbrek hastalıklarını tedavi eden bu su , aynı zamanda mide ve bağırsak, safra kesesi hastalıklarının tedavisi için de yararlıdır. Elişir Musayev diyor ki, bu su uzun süre saklanılmamalıdır. Yerinde kullanılması gerekmektedir. Aynı zamanda  bu suya ambalaj yapılmamalıdır. Çünkü 24 saat sonra bu suyun içeriğinde ammonyak birleşimleri oluşmaktadır. Profesörün dediklerine göre ülkemizde 200'den fazla maden suyu bulunmuş ve tetkik edilmiştir.

bottom of page