top of page

Spor Başkenti Bakü

BAKÜ – Avrupa'nın Spor Başkenti

Azerbaycan Milli Olimpik Komitesi Başkanı, Azerbaycan cumhurbaşkanı İlham Aliyev ülkede spor ve beden eğitiminin devamlı gelişiminin esasını koymuştur.

Son yıllarda Azerbaycan ve onun paytahtı Bakü'de dünya standartlarına cevap veren onlarca spor müesseseleri ve tesisleri yaratılmıştır ki, burada olimpik oyunların muhtelif çeşitleri – güreş, futbol, çimen üzerinde hokey, bisiklet sporu, tenis vs. yer almıştır. Bütün bunlar da Bakü'de birinci Avrupa oyunlarının geçirilmesine zemin hazırlamıştır. Avrupa Oyunlarının teşkilat Komitesi'nin rehberi Haydar Aliyev Vakfının başkanı, devlet başkanının eşi, Mehriban Aliyeva olmuştur. İlk Avrupa Oyunlarının düzenlenmesine ilişkin karar, Avrupa Olimpiyat Komitesi'nin 8 Aralık 2012 yılında Roma'da yapılan 41. Genel Kurulunda kabul edilmiştir. Gizli oylama sonucunda, 48 ülkeden 38'i ilk Avrupa Oyunları'nın Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılması lehine oy verdi.

 12-28 Temmuz 2015 yılında Avrupa, Bakü'de ilk spor oyunlarını gerçekleştirdi. Azerbaycan, Eski Dünya'nın spor hareketi tarihine “17 yaz günü'nü” yazdı. Azerbaycan bölgesel çapta yeni bir spor etkinliği başlattı ve Azerbaycan, en görkemli uluslararası yarışmaları diğerlerinden daha iyi organize edebileceğini herkese ıspatlamış oldu.

 

Bakü Olimpiyat Stadyumu

Azerbaycan uzun zamandır Satranç yarışı tablolarının zirvesindedir ve satranç Azerbaycan'ın millî sporlarındandır. Azerbaycan Satranç Federasyonu'nun merkezi Bakü'de bulunmaktadır. Ayrıca şehrin dört bir köşesinde birçok satranç kulübü vardır ve okullarda da satranç dersleri verilir. 2007'de Dünya Satranç Federasyonu Grand Prix turneleri Bakü'de yapıldı.

Bakü'den Teymur Recebov, Şehriyar Memmedyarov ve Vügar Heşimov dünyanın tanınmış satranç oyuncuları arasındadır. FIDE'sinde Teymur Recebov, Şehriyar Memmedyarov ve Vügar Heşimov dünyanın en güçlü 20 satranç oyuncusu arasında yer almaktadır. 2007 yılı sonunda erkek takımı Yunanistan'ın Girit adasında düzenlenmiş Avrupa Şampiyonluk yarışması'ndan Azerbaycan'a bronz madalya ile dönmüştür.

yine 2015 yılında, UEFA Avrupa Ligi play-off turunda iki Azerbaycan ekibi Karabağ ve Kabala, rakiplerini eleyerek adını gruplara yazdırmayı başardı. Azerbaycan, tarihinde ilk kez UEFA Avrupa Ligi gruplarında iki takımla temsil edildi ve böylelikle Azerbaycan tarihi bir başarıya imza atmış oldu.

 

Şefa Stadı

Bakü'de başta futbol ve futbol Stadyumları olmak üzere, tüm diğer spor faaliyetlerine ve tesislerine çok sayıda yatırım yapılmaktadır. Bağımsızlık ilanı ve UEFA'nın Azerbaycan'ı kendi kontenjanına almasının ardından bu ülkede futbola olan ilgi artmıştır. Bakü'de yedi futbol kulübü bulunmaktadır; bunların beşi birinci ligde, geri kalan ikisi ise ikinci ligde oynamaktadır. Ayrıca Ermeni işgali altında bulunan Ağdam kentinin birinci ligde oynayan futbol takımı, Karabağ FK'nın ve diğer işgal edilmiş Azerbaycan kentlerinin futbol takımlarının geçici merkezleri de Bakü'de bulunmaktadır.

Özellikle son 5 yıl içerisinde hem kurulan spor kulüp sayısında hemde tesisleşme faaliyetlerinde hızlı bir gelişme yaşanmıştır. Birçok spor çeşidi için, örneğin boks, judo, karete, buz pateni salonları, basketbol, voleybol, hentbol, tenis kortları içeren, birçok spor kompleksleri vardır.

 

 

 

Mevcut stadyumlar

Bakü Olimpiyat Stadyumu

Kapasite : 65,000

Takım : Azerbaycan Millî Futbol Takımı

 

 

Tevfik Behramov Stadyumu

Kapasite : 30,000

Takım  : Neftçi BaküFK Bakü

 

Tevfik İsmailov Stadyumu

Kapasite : 15,000

Takım  Neftçi ISM

 

Şefa Stadı

Kapasite : 7,535

Takım : İnter BaküBakılı Bakü

 

Dalga Arena

Kapasite : 6,500

Takım : Ravan Bakü

 

İsmet Gayibov Stadyumu

Kapasite : 5,000

Takım : Neftci Bakü

 

AZAL Stadyumu

Kapasite : 3,000

Takım : AZAL PFC Bakü

 

MOIK Stadyumu

Kapasite : 3,000

Takım : MOIK Bakü

 

Zabrat Stadyumu

Kapasite : 3,000

Takım : Yok

 

 

Formula 1- “Avrupa GP” 2016 yılında Azerbaycan, Bakü'de gerçekleştirildi.

 

Cadde pisti özelliği ve ilk kez düzenlenecek olması yönleriyle F1 Bakü oldukça merak edilen bir yarış pozisyonunda oldu.

Devasa start düzlüğü, 20 adet keskin virajı ve bizim "kule dibi" :) ismini verilen dar alanları ile F1 Bakü yarışı çok heyecanlı anlara sahne oldu.

bottom of page